مجله اینترنتی

شناسه صیاد چک کجاست؟ استعلام سوابق چک برگشتی با پیامک

شناسه صیاد چک کجاست؟

شناسه صیاد

نحوه ثبت چک صیادی بانک صادرات، سپه، کشاورزی

  1. وارد شدن به سامانه مدیریت چک ( بانک صادر کننده چک)
  2. انتخاب ثبت چک
  3. وارد کردن جزئیات چک ( تاریخ چک، مبلغ چک، شماره چک، ثبت کد ملی گیرنده چک، نام و نام خانوادگی گیرنده چک )
  4. زدن گزینه افزودن چک
  5. تایید اطلاعات چک ثبت شده

انتقال چک صیادی و صدور چک صیادی

برای انتقال  و صدور چک صیادی نیز بایستی مراحل گفته شده را انجام دهید.


بانک مرکزی، در راستای تکمیل خدمات سامانه صدور یکپارچه الکترونیک دسته چک (صیاد) و با هدف ایجاد شفافیت در فضای کسب و کار از طریق ارائه خدمت استعلام مربوط به سوابق چک برگشتی مشتریان، سامانه استعلام پیامکی صیاد به عنوان خدمت ارزش افزوده قابل بهره‌برداری است.

نحوه استعلام اعتبار چک صیادی

هموطنان می توانند با ارسال شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک های صیادی به سامانه استعلام پیامکی این بانک با سر شماره ۷۰۱۷۰۱ از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک های برگشتی ثبت شده نزد بانک مرکزی مطلع شوند.

برای این کار باید *۱*۱ و شناسه ۱۶ رقمی استعلام باید به شماره ۷۰۱۷۰۱ ارسال شود؛ در پیامک پاسخ، اطلاع رسانی به صورت رتبه بندی شده بر اساس یکی از رنگ های زیر اعلام می شود:

  • وضعیت سفید: صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، همه موارد رفع سوء اثر شده است.
  • وضعیت زرد: صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.
  • وضعیت نارنجی:‌ صادرکننده چک دارای ۲ تا چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.
  • وضعیت قهوه ای: صادرکننده چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.
  • وضعیت قرمز: صادرکننده چک دارای بیش از ۱۰ فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

نمونه چک صیادی و شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در آن

نمونه دسته چک صیادی به همراه شناسه 16 رقمی جهت استعلام سابقه برگشتی و اعتبار صادر کننده چک

جهت اطلاع از سابقه چک برگشتی کافی است کد ۱۶ رقمی اشاره شده در تصویر  رو به روشی که در بالا ذکر شد به شماره ۷۰۱۷۰۱ ارسال کنید. هزینه این خدمت ۳۵۰ تومان می باشد

فیلم نحوه استعلام چک برگشتی از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرده که هزینه هر استعلام موفق ۳۵۰۰ ریال است و هزینه اخذ شده، ارتباطی با تعداد پیام های پاسخ ارسال شده برای درخواست کننده استعلام ندارد ضمن آنکه لازم است متن ارسالی برای اخذ استعلام بدون هیچگونه کاراکتر اضافی همچون خط فاصله و فقط به صورت عددی در قالب اعلام شده برای سامانه ارسال شود.

طبق اعلام بانک مرکزی، اکنون از هر شماره تلفن همراه فقط چهار استعلام در روز قابل دریافت است و اگر درخواست کننده، پیش از تکمیل عملیات اقدام به ارسال استعلام های متعدد کند، نتیجه ارسال شده مربوط به آخرین شناسه استعلام اخذ ارسال شده خواهد بود.

همچنین در خصوص اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی ثبت شده در پایگاه داده بانک مرکزی، امکان اخذ استعلام وجود نخواهد داشت. این موضوع در پیامک پاسخ با عبارت «شناسه ملی ….. قابلیت استعلام ندارد» اطلاع رسانی می شود.

درباره برگ چک های متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضعیت اعلام شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود.
در صورتی که به هر دلیل اعم از بروز رسانی زیرساخت های اطلاعاتی تا مدت زمان ۱۵ دقیقه پاسخی از مرکز صیاد دریافت نشود نتیجه با پیامک «عدم امکان اخذ استعلام» به کاربر اعلام خواهد شد؛ بدیهی است کاربران می توانند در مقاطع زمانی بعدی نسبت به اخذ استعلام اقدام کنند.

همه پیامک های اطلاع رسانی در خصوص استعلام های ارسال شده فقط با سر شماره ۷۰۱۷۰۱ به کاربران اطلاع رسانی می شود. براین اساس ضروری است کاربران در کنترل سر شماره پیامک های واصله دقت لازم را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *