فهرست بستن

بازیافت شیمیایی تنگستن کارباید:

قبل از هر چیز به این واقعیت تلخ باید اشاره کرد که، واژه “بازیافت” برای اکثر مردم ایران، واژه‌ای ناخوش آیند است و علت آن اینکه، در طول مدت اندکی از تاریخ  گذشته این سرزمین، ایرانیان در سایه فروش مقادیر بسیار زیاد نفت خام، آن هم به قیمت گزاف و با داشتن جمعیت کم، در رفاه و آسایش به سر برده و به مصرف گرایی و …. روی آورده‌اند و در این شرایط به خصوص، جامعه با انبوهی از ضایعات صنعتی به صورت زباله مواجه بوده است که هیچ انگیزه‌ای برای بازیافت آن‌ها نیز نبوده است، چون هیچ توجیه اقتصادی برای آن وجود نداشته است. بعدها بنا به دلایل بی شمار، افزایش قیمت‌ها و کاهش عرضه و افزایش تقاضا، امر بازیافت توجیه اقتصادی پیدا کرده و بعضی‌ها به فکر این امر افتاده‌اند و اولین محصولات بازیافت شده مستعمل و دور انداخته شده، تولیدات نایلونی و پلاستیکی بوده است و دلیل آن حجم بسیار زیاد آن به صورت زباله مجانی و روش ساده و هزینه پایین بازیافت و در نهایت سود سرشار آن  بوده است، و با کمال تأسف به دلیل سوء استفاده و سود جویی بیش از حد، این مواد بازیافت شده وارد چرخه بسته بندی مواد غذایی و محصولات بهداشتی شده است و بسیار طبیعی است که وزارت خانه‌هایی مثل بهداشت و محیط زیست وارد عمل شوند، چرا که احتمال آلودگی میکروبی و شیمیایی در این‌گونه محصولات بسیار زیاد است. هر چند که امروزه این محصولات بازیافتی در بخش‌های دیگر صنعتی قابل استفاده بوده و نه تنها مشکلی برای سلامتی انسان‌ها و جامعه ندارند، بلکه برای حفظ محیط زیست نیز مفید و لازم هستند، به هر حال واژه بازیافت برای بسیاری از ایرانیان مترادف واژه فقر، فلاکت و بدبختی، زباله گردی، گرانی و کیفیت پایین تولیدات به این روش و حتی ماده‌ای مضر برای سلامت فردی و جمعی است. ولی باید به خاطر داشته باشیم که بخش بسیار اعظم صنایع فلزی از بازیافت ضایعات و یا قراضه‌های فلزی تأمین می‌شود و توضیح در مورد روش‌های درست بازیافت، موارد استفاده محصولات بازیافتی و منافع آن برای محیط زیست و صد البته سودآوری و فواید اقتصادی آن برای جوامع بشری، خارج از حوصله این مبحث است. و آنچه که دانستن آن برای ما در این مبحث بسیار مهم است اینکه بیش از 60 درصد محصولات تنگستنی از روش بازیافت محصولات قبلی تولید می‌شوند و متأسفانه سالانه مقدار بسیار زیادی از این عنصر با ارزش از بین رفته و وارد چرخه بازیافت نمی‌شود و یک مثال ساده رشته‌ها نازک به نام فیلمان است که در صنایع برق و الکترونیک کاربرد دارند  و همان است که به صورت فنر ظریف در لامپ‌های روشنایی پر و کم مصرف از آن استفاده می‌شود، حتی پودر سفید رنگی که داخل تیوپ‌های شیشه‌ای بوده و از خود درخشندگی آبی داشته و نور افشانی می‌کند.

همان‌طور که می‌دانیم امروزه تنگستن کارباید به‌صورت کامپوزیت با عناصری همچون کبالت – تیتانیوم – تانتالیوم – آلومینیوم – کروم – نیکل – نیوبیوم و …. مورداستفاده قرار می‌گیرد که این ناخالصی‌ها 5 الی 10 حتی تا 20 درصد وزنی ابزارهای ساخته‌شده را تشکیل می‌دهند.

متأسفانه فنّاوری بازیافت متریال‌های فوق در اختیار معدود کشورهای صنعتی جهان است که کشور هندوستان اخیراً به جرگه این ممالک پیوسته‌است و علت آن اینکه متریال‌های فوق امروزه جزو آلیاژهای فلزی محسوب نشده و در ردیف کامپوزیت‌های سرامیکی حتی سیمان‌های مقاوم در مقابل حرارت، سایش و خوردگی (عوامل شیمیایی قوی) محسوب می‌شوند و روش بازیافت فلزات به‌هیچ‌وجه بر روی آن‌ها کارساز نبوده و کشورهای غیر صنعتی ضایعات آن را همچون شیشه و سرامیک شکسته و به‌دردنخور به دور ریخته یا آن را به خارج از کشور صادر می‌کنند که متأسفانه کشور ما جزو این ممالک است که سالانه هزاران کیلوگرم از این قراضه‌ها را به خارج از کشور صادر و در قبال آن مجدداً محصولات فراوری‌شده آن‌ها را وارد می‌کند.

بازیافت شیمیایی خود به چندین روش تقسیم‌بندی می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از روش اکسیدی و یا حل کردن در سدیم نیترات. در این مبحث روش اکسیدی شرح داده می‌شود.

در دنیای امروزی این قراضه‌ها درون کوره استوانه‌ای شکل و دوار بزرگی مثل کورهای پخت سیمان ریخته و با اعمال حرارت و اتمسفر اکسیدی، ضایعات به‌مرورزمان اکسیده و آسیاب می‌شوند. لازم به توضیح است که این روش، صرف انرژی و زمان نسبتاً زیادی را می‌طلبد و صدالبته راندمان پایینی نیز دارد و به این دلیل مهم است که اکسید یا کنسانتره تولیدشده به این روش، قیمت نسبتاً بیشتری نسبت به خود قراضه‌ها دارد. چون اولاً ساخت و نگه‌داری تجهیزات اکسیداسیون گران است و دوماً انرژی و زمان نسبتاً زیادی صرف کار می‌شود. به‌هرحال سخت‌ترین بخش بازیافت همین بخش اکسیداسیون است که بخش‌های دیگر با سرعت و هزینه نسبتاً پایین‌تری به‌پیش می‌روند. درواقع اکسیداسیون، راه نفوذ به سخت‌ترین آلیاژ فلزی ساخته‌شده به دست بشر است که قبل از آن، تمامی راه‌ها برای بازیافت شیمیایی مسدود به نظر می‌رسد.

برای مشاهده ی روش کار، این ویدئو را تماشا کنید که روش مورداستفاده در کشور هند است.

https://www.youtube.com/watch?v=J0XbIFC30Cs

اولین محصول تولیدشده به روش اکسیداسیون ، کنسانتره تنگستن است که برای خرید آن می‌توانید به فروشگاه سایت مراجعه فرمایید.

بعد گذر از این مرحله ، امر بازیافت به دو راه کلی تقسیم می‌شود.

1- بازیافت به روش طبیعت دوست (Environment – friendly)

2- بازیافت به روش‌های شیمیایی

در روش طبیعت دوست اگر کنسانتره اکسیدی تهیه‌شده کیفیت مناسبی داشته باشد ، همانند آنچه ما در فروشگاه  این وب‌سایت با مشخصات زیر ارائه می‌کنیم

آنالیز XRF کنسانتره تنگستن

مقدار کربن مورد نیاز محاسبه و به کنسانتره افزوده‌شده و به مدت 3 ساعت با آسیاب گلوله‌ای (بالمیل ، ساچمه‌ای)، آسیاب و مخلوط شده و بعد از غربال‌گری به مدت 3 ساعت تا دمای 1000 درجه سلسیوس حرارت داده‌شده و بعد از احیای کربوترمال، سرد شده و آماده کربوره شدن است. برای کربوره کردن و تولید پودر تنگستن کارباید مقدار کربن مورد نیاز محاسبه و بعد از تست کربن به پودر تنگستن کبالت تهیه شده اضافه شده و آسیاب و مخلوط می‌شود. سپس وارد کوره تونلی افقی شده و تحت گاز محافظ آمونیاک به مدت دو ساعت در دمای 1350 الی 1600 درجه پخته می‌شود که مسلماً خلوص آن در حدود 90 درصد بوده و 10 درصد مابقی به صورت عناصر مفید به ترکیب اضافه‌شده و به سختی و خواص ایدئال کامپوزیت خواهد افزود . این روش می‌تواند در زمان، انرژی و هزینه کلی تولید صرفه‌جویی خوبی داشته و از قیمت نهایی آن بکاهد . (Cost – effective)

از لحاظ  تئوری 17 درصد کربن برای احیای فلزات تنگستن و کبالت از اکسیدهایشان در مرحله اول لازم است و برای تبدیل فلز تنگستن به کارباید در مرحله دوم، 3.5 درصد کربن مورد نیاز است. تولید پودر تنگستن کارباید و کامپوزیت‌های آن در یک مرحله غیر ممکن است. برای اینکه کربن در دو حالت مونو و دی اکسید وارد واکنش احیا می‌شود و برای انجام مرحله دوم، انجام تست کربن و رساندن مقدار آن به 3.5 درصد ضروری است تا فاز WC  به طور کامل تشکیل شود و از تشکیل فازهای ناپایدار W2C  و WC2 ممانعت به عمل آید و تنها راه آن روش تولید دو مرحله‌ای است.

اولین روش شیمیایی بعد از اکسیداسیون جهت بازیافت عبارت است از ترکیب کنسانتره اکسیدی با هیدروکسید سدیم یا همان سود سوزآور و تهیه سدیم تنگستات. برای اینکه غلظت سدیم تنگستات در سدیم هیدروکسید مذاب به 93 درصد برسد، این واحد از واکنش در دمای 850 درجه استفاده می کند. واکنش فوق گرما گیر و با خروج بخار آب بسیار داغ همراه است. کنسانتره میبایست تدریجا به مذاب هیدروکسید سدیم افزوده شود و گرنه افزودن مقدار زیاد آن، منجر به تسریع در انجام واکنش و خروج سریع مقدار زیادی بخار آب و منجر به پرتاب و پخش و پلای نمک مذاب به هر طرف میشود. که در صورت تماس با بدن انسان، موجب سوختگی درجه سه هم از نوع حرارتی و هم از نوع شیمیایی میشود. گزارشات پزشکی حاکی از سوختگی پوست و گوشت تا سطح استخوان میباشد و درمان و ترمیم محل سوختگی، بسیار زمان بر و با نشانه های اگزمای حاد همراه است. استفاده از ظروف پیرکس به علت شکستگی سریع ممکن نیست، همچنین ظروف گرافیتی و آلومینایی و … در کل سرامیکی به علت خوردگی شدید و صد البته چدنی، فولادی و استیل زنگ نزن چون هیدروکسید سدیم مذاب در این حرارت به همراه بخار آب، موجب اکسیداسیون، خوردگی و سوراخ شدن ظروف شده و باعث آلودگی نمک مذاب نیز میشود. به علت حضور هیدروکسید سدیم در کنار سدیم تنگستات مذاب و اکسید یا هیدروکسید کبالت و سایر ترکیبات، رفتار فلزات و آلیاژهایی که در کارخانجات سود پرک مورد استفاده قرار میگیرند، قابل پیش بینی و پیشگویی در دراز مدت نیست. چون آنها در تولید سود پرک با خلوص 98 درصد مورد استفاده قرار میگیرند. این چنین واکنشهایی در واحدهای صنعتی با استفاده از فناوری های ویژه و تحت تدابیر حفاظتی و ایمنی کامل انجام میشود و شاید انجام آن در آزمایشگاه های معمولی ممکن و مقدور نباشد. تجربه شخصی ما حاکی از این است که افرادی از روی جهالت و نادانی یا خباثت و شیطنت توصیه های خطرناکی ارایه میکنند منجمله افزودن هیدروکسید سدیم و سدیم تنگستات و سایر نمک های مذاب به آب جهت سرعت بخشیدن به فرایند انحلال که در صورت انجام این کار، مقادیر بسیار زیادی بخار آب بسیار داغ در کسری از ثانیه تولید که منجر به انفجار شدیدی میشود که بخار آب داغ به همراه قطرات مذاب با سرعت بسیار زیادی به اطراف پرتاب میشود. لذا فرایند انحلال در آب میبایست در دمای محیط بعد از خنک شدن و انجماد کامل مذاب انجام شود. خارج کردن مذاب از محل ذوب و انتقال آن به مکان دیگر حتی ریخته گری آن بسیار خطرناک است که اصلا توصیه نمیشود.

هشدار: از مخلوط کردن این محصول با نیتریت یا نیترات سدیم و حرارت دادن آن، یا افزودن این محصول به نیتریت یا نیترات سدیم مذاب، خودداری فرمایید. همچنین سایر نیترات‌ ها منجمله نیترات پتاسیم و کلرات ‌ها و هر نمک یا ترکیب شیمیایی با خاصیت اکسید کنندگی قوی و هر ماده اکسید شونده قوی مثل پودر آلومینیوم.

بعدازاین نوبت تصفیه کردن یعنی جدا کردن محلول سدیم تنگستات است و با اضافه کردن کلسیم کلرید به محلول ، کلسیم تنگستات رسوب می‌کند که به‌صورت کلوئیدی می‌باشد. بعد از رسوب‌گیری و شستشوی رسوبات ، عملیات اسید شویی آغازشده و تنگستیک اسید ته‌نشین می‌شود. چنانچه این عملیات شیمیایی در دمای محیط کارگاه انجام پذیرد ، اسید تنگستیک سفید و اگر در دمای بالای 70 درجه سلسیوس انجام پذیرد ، تنگستیک اسید زرد به دست می‌آید. تفاوت تنگستیک اسید سفید با زرد در یک مولکول آب است که همین یک مولکول آب، رنگ اسید را از زرد به سفید تغییر می‌دهد. بعد از خشک‌کردن و حرارت دادن تنگستیک اسید ، تنگستن تری اکسید زرد کم رنگ به دست می‌آید.

محلول آمونیوم تنگستاتبا ترکیب آمونیوم هیدروکسید (آمونیاک، محلول گاز آمونیا در آب 25%) و اسید تنگستیک، محلول آمونیوم تنگستات به دست می‌آید.

 

آمونیوم پاراتنگستات APTبعد از کریستالیزه کردن این محلول ، آمونیوم پاراتنگستات (APT) تهیه می‌شود. که پودر سفیدرنگ متشکل از بلوره‌های ریز لوزی شکل است.

 

جهت خرید محصولات فوق می‌توانید  به فروشگاه سایت مراجعه فرمایید.

معنی واژه انحلال در سدیم نیترات چیست؟

هم جوشی هسته ای یا شکافت هسته ای دو واژه بسیار متداول در فیزیک هسته ای است. اما در ابتدا به نظر بعضی ها ممکن است چنین به نظر برسد که اگر ما گاز هلیوم و هیدروژن را در کنار هم دیگر بجوشانیم یا هسته های سنگین قابل شکافت را با ضربه بشکنیم موفق به آزاد سازی، تولید و تامین انرژی میشویم. در صورتی که چنین نیست. برای هم جوشی هسته ای نیاز به یک ستاره یا توده گازی به اندازه خورشید داریم و در مقیاس کوچک، این فرایند فعلا توسط بشر قابل انجام و بهره برداری نشده است. چون نتوانسته به واکنش پایدار و کنترل شده ای دست یابد. و اما شکافت هسته ای، پیچیدگی ها و مشکلات خود را دارد که در یک سلاح هسته ای یا نیروگاه هسته ای قابل انجام و عملی شدن است. واژه انحلال در سدیم نیترات هم مشابه دو واژه فوق است. شاید در لحظه اول چنین بنظر برسد که ضایعات تنگستن کارباید در محلول سدیم نیترات قابلیت انحلال دارند یا میتوان با ترکیب این گونه ماتریال ها با نیترات یا نیتریت سدیم مذاب، سدیم تنگستات بدست آورد. ولی در عمل هیچ اتفاق خاص یا درخور توجهی روی نمیدهد جز اتلاف زمان و هزینه. بلکه این واکنش یا انحلال فقط در رآکتور های بسیار پیشرفته و گران قیمتی قابل انجام است که اولا آلودگی محیط زیستی توسط خروج گازها و ترکیبات نیتراتی سمی و سرطان زا کنترل و حذف شود. دوما سرعت خود واکنش توسط سنسورها و سیستم های هوشمند دیجیتالی کنترل شود تا مانع بروز تلفات مالی و جانی شود و سوما رآکتور از ماتریال هایی ساخته شود که در مقابل شوک حرارتی، ضربه و فشار و سایش، اکسیداسیون و خوردگی در مقابل عوامل بازی قوی از خود مقاومت و پایداری نشان دهد. ساخت ماتریال های مورد نیاز، طراحی و ساخت اینگونه رآکتور ها بگونه ای یک نوع چالش مهندسی و شاهکار در صنایع مهندسی مواد است که از عهده کمتر واحدها و کشورهای صنعتی بر می آید. ولی به هر حال روش های ساده تر و ارزان تری هم ممکن است که این واحد همواره به دنبال دست یابی به آنهاست.